Smak żywności bezglutenowej

2020-10-29
Smak żywności bezglutenowej

Smak, podobnie jak moda, to kwestia gustu. Choć o gustach się nie dyskutuje, to o smaku niewątpliwie warto. Przez lata narosło wiele mitów dotyczących samej diety bezglutenowej, ale także odnośnie smaków produktów czy potraw z gatunku gluten free. Postaramy się obalić te najpopularniejsze jednocześnie systematyzując fakty.

Produkty bezglutenowe – mity i fakty

  • Mit pierwszy: Jedzenie bezglutenowe jest mdłe i bez smaku

Mit, że taka dieta jest mdła, nudna i bez smaku można obalić bardzo szybko korzystając z certyfikowanych sklepów, barów czy piekarni dedykowanych zwłaszcza osobom cierpiących na choroby wynikające z nietolerancji zawartego w zbożach glutenu.

Dostępne tam produkty bardzo zróżnicowane jeśli chodzi o wykorzystane składniki, pełne naturalnych ziół i przypraw prosto z natury. Dzięki temu są nie tylko pachnące, ale także w zależności od wybranego wariantu, wyraziste lub łagodne w smaku. Dokładnie takie, jak dieta niepozbawiona glutenu. Można do nich dodawać identyczne przyprawy. Tak więc doznania smakowe będą podobne, jeśli nie intensywniejsze zważywszy na fakt, że coraz większa liczba producentów wykorzystuje składniki z upraw ekologicznych.

  • Mit drugi: Wykluczenie glutenu z codziennej diety bardzo ją zubaża

Kolejnym mitem związanym z dietą bez glutenu jest twierdzenie, że wyłączenie z jadłospisu mąki pszennej, jęczmiennej czy żytniej bardzo go ogranicza. Nic bardziej mylnego. Co prawda na początku wymaga to zmiany przyzwyczajeń i czasem uważniejszego czytania etykiet, ale trud na pewno się opłaca.

Dzięki przejściu całkowicie lub częściowo na produkty bezglutenowe, mamy szansę na poeksperymentowanie w kuchni, skupienie się na posiłku od strony estetycznej i szukanie nowych ciekawszych smaków, po które prawdopodobnie w diecie z glutenem nigdy byśmy nie sięgnęli. Biorąc pod uwagę powyższe argumenty, trudno mówić o zubożeniu jadłospisu.

  • Mit trzeci: Osoby zdrowe nie mogą być na diecie bez glutenu

Nieprawda. Choć 90% ludzi dobrze toleruje gluten, to coraz większa ich liczba celowo, w pełni świadomie rezygnuje ze spożywania białka zawartego w pszenicy, życie czy jęczmieniu. Nawet jeśli nie cierpimy na celiakię, nietolerancję czy inne zaburzenia związane z wchłanianiem glutenu, wykluczenie go z diety sprawi, że nie będziemy mieć kłopotów trawiennych. Dodatkowo oczyszczenie organizmu z toksyn będzie zdecydowanie szybsze i skuteczniejsze.

Gdy natomiast ktoś z naszych bliskich ma jeden z wymienionych wyżej problemów, przejście na dietę bezglutenową z pewnością skutecznie zmotywuje go do dbania o zdrowie. Co istotne szczególnie w przypadku dzieci, nie będzie dawało przykrego efektu wykluczenia przy stole, kiedy pozostała część rodziny je coś innego. Pozwoli wszystkim domownikom cieszyć się bez przeszkód, a co najważniejsze bez uszczerbku na zdrowiu, wspólnie spożywanymi posiłkami. To z pewnością bezcenne.

  • Mit czwarty: Posiłki bezglutenowe są bardzo pracochłonne i drogie

Prawdą jest, że dobre produkty bezglutenowe sprzedawane z certyfikowanych piekarni czy sklepów mogą być nieco droższe niż te z sieciówek, ale należy brać tu pod uwagę jakość i 100% pewność, że tam dostępna żywność jest bezpieczna dla osób, które glutenu nie tolerują.

Ten mit może wyrastać z faktu, że dawniej produkty bezglutenowe musiały być sprowadzane z zagranicy i ich dostępność była bardzo ograniczona. Obecnie to już przeszłość.

Jeśli chodzi o pracochłonność wykonania, nie ma tu żadnej różnicy między żywnością ze składników z kłosem, czyli gluten free a tą, która go zawiera. Dodatkowo coraz więcej producentów oferuje dania gotowe, które mogą być spokojnie spożywane przez celiaków.

Pyszne pasztety, pierogi bezglutenowe na co dzień?

Zdecydowanie tak. I to bez wysiłku. Wielu wytwórców, oferuje szeroką gamę potraw bezglutenowych także tych regionalnych. Przykładem może być Zdrowa Micha, w której kupimy:

Wszystkie robione ręcznie z sercem i duszą na zamówienie - prosto na stół.

Dieta bezglutenowa nie musi być nudna

Choć gluten wpływa na smak i konsystencję potraw, nie znaczy, że jest on jedynym wyznacznikiem doznań smakowych. Tu główną rolę grają także przyprawy, dodatki i umiejętne tworzenie kompozycji z całej masy składników, które skutecznie mogą akurat ten rodzaj białka roślinnego nawet wyprzeć. Tradycyjne mąki pszenną, żytnią czy jęczmienną z powodzeniem może zastąpić ryżowa, kukurydziana, gryczana, a także ziemniaczana.

Trzeba tu zaznaczyć, że każda dieta może być zwyczajnie monotonna, z posiłkami mdłymi i bez smaku, jeśli użyjemy do jej skomponowania jednorodnych lub wciąż tych samych składników, zapominając o ziołach, przyprawach albo innych dodatkach. Niezależnie czy z naszego jadłospisu wyłączymy gluten czy nie, jedzenie może nam nie smakować.

pixel