Regionalne produkty bezglutenowe

2021-04-14
Regionalne produkty bezglutenowe

Produkty regionalne dziś przeżywają swój prawdziwy renesans. Słusznie i bezdyskusyjnie trzeba je promować, choćby za ich niepowtarzalny swojski smak, często będący sentymentalnym powrotem do dzieciństwa. Warto zauważyć, że do takich powrotów pełne prawo mają również osoby na różnych dietach, w tym na diecie bezlaktozowej czy bezglutenowej. A dlaczego by nie?

Pierogi bez glutenu w roli głównej

Choć w branży żywności bezglutenowej temat jeszcze raczkuje, niemniej jednak widać już pierwsze jaskółki, które warto popularyzować.

Co już dziś możemy już dostać bez problemu? Choćby lubiane chyba przez wszystkich pierogi. Nie dość, że są regionalne, to jeszcze gotowe, a więc szybkie w przygotowaniu. Wystarczy wrzucić je do wrzącej osolonej wody i po 3 minutach są gotowe do spożycia. Zupełnie jak te z mąki z glutenem, tyle, że szybciej! Bo przecież mrożone pierogi z mąki z glutenem trzeba gotować 7-10 minut.

Wracając do asortymentu. Certyfikowany wytwórca żywności wyłącznie gluten free Zdrowa Micha aktualnie proponuje bezglutenowe pierogi podlaskie w opcjach:

  • z wołowiną,
  • z boczkiem,
  • z soczewicą,
  • z malinami eko.

Można je bez problemu zamówić i dostać niebawem, a więc świeże trafią prosto na stół. Od razu trzeba zaznaczyć, że pierogi te są w 100% z Clean Label z naturalnych składników, z dodatkiem aromatycznych ekologicznych przypraw i dodatków, które subtelnie wydobywają ich smak.

Jadłospis bezglutenowy jak podczas wycieczki po Podlasiu

Dlaczego ta naturalna regionalna świeżość jest taka ważna? Oprócz walorów smakowych i zdrowotnych, może mieć ona jeszcze inny wymiar. Oczywiście jedzenie to jedzenie i służy głównie zaspokojeniu głodu, ale może być także przedłużeniem niezapomnianych chwil, czy wartych zatrzymania na dłużej wspomnień z urlopu lub wakacji.

Co ważne, mogą z takiej opcji dziś bez większego kłopotu wreszcie skorzystać wszyscy, nawet ci będący na rozmaitych dietach nie z kaprysu, a ze zdrowotnego przymusu. Osoby zdrowe często nie zdają sobie sprawy z tego, jak może być i jest to ważne, dla osób chorych, które czują się ograniczone restrykcyjną dietą bezglutenową. Nie można bowiem na niej pozwolić sobie na spożycie produktów choćby ze śladową ilością glutenu.

Jak można to zrobić? Chociażby zafundować sobie obiad z bezglutenowymi pierogami podlaskimi w roli głównej. Takie pierogi będą szczególnie dobrze smakować po wakacyjnym wypoczynku na podlaskiej wsi czy choćby po jednodniowej wycieczce na malownicze Podlasie.

Ci, którzy próbowali takiej sentymentalnej podróży, podkreślają, że naprawdę warto praktykować je regularnie, by zachować w pamięci ważne chwile, które można będzie opowiadać potem przez wiele lat.

Nie trzeba chyba dziś nikomu przypominać, że wykluczenie, także kulinarne przyjemne nie jest. Zwłaszcza dla najmłodszych może być przykre i krzywdzące, dlatego warto mu przeciwdziałać zawsze, kiedy się tylko da. Kiedy sobie to uświadomimy, smak świeżych pierogów z malinami eko otulonych śmietanką z cukrem nabiera zupełnie innego znaczenia.

Gdzie szukać regionalnych bezglutenowych perełek kulinarnych?

Takie kulinarne perełki bezglutenowe, jak podlaskie pierogi bez glutenu, bez polepszaczy, konserwantów i sztucznych barwników wyłącznie ze świeżych naturalnych składników, dostępne są zarówno stacjonarnie w kilkudziesięciu sklepach w całej Polsce, jak i online.

Dziś więc szukanie ich jest znacznie prostsze, niż kiedyś. O ile w ogóle były one kiedyś dostępne w formie gotowej - bez konieczności przygotowywania własnoręcznie we własnej kuchni. A przecież nie każdy musi umieć i mieć czas, by je przygotować.

Dokładne dane teleadresowe sklepów i producentów gotowych świeżutkich pierogów bezglutenowych także tych lepionych ręcznie jak ze Zdrowej Michy, często podawane są na stronach producentów lub poświęconych celiakii i innym zaburzeniom tego typu. Warto je śledzić i korzystać z regionalnych bogactw stołu, nawet jeśli nie jest się celiakiem, choćby tylko ze względu na niepowtarzalny naturalny smak.

Polecane

pixel