Produkty z prostym składem - jak je rozpoznać?

2021-03-05
Produkty z prostym składem - jak je rozpoznać?

Dziś pokażemy jak rozpoznać produkty spożywcze o prostym składzie, by łatwo „wyłowić” je spośród innych dostępnych na polskim rynku. Przypomnimy także dlaczego ich włączanie do codziennego jadłospisu jest tak istotne i kto powinien szczególnie dbać, by ich używać.

Jakie to ma znaczenie na co dzień?

Obecnie dużo się mówi na temat potrzeby powrotu do natury i minimalizmu również w temacie diety połączonej ze zdrowym trybem życia na co dzień. I bardzo słusznie. Wymusza to na nas nie tylko sytuacja pandemiczna, ale przede wszystkim większa świadomość co do tego, że warto po prostu żyć zdrowo, nawet jeśli nic nam nie dolega.

Są też sytuacje, w których stosowanie diety specjalistycznej jest konieczne dla zdrowia, ponieważ tylko w ten sposób można zniwelować dokuczliwe objawy lub nawet pokonać chorobę. Dotyczą one osób chorujących na wszelkiego typu alergie, nietolerancje, ale też przykładowo cukrzyków.

Ze zdrową dietą (w pełnym tego słowa znaczeniu) zwłaszcza dla osób zmuszonych do eliminacji szkodzących im składników nierozerwalnie związany jest termin produktów typu prosty skład.

Prosty skład w produktach – na czystej etykiecie

Określenie produkty prosty skład ściśle łączy się w branży spożywczej z tak zwaną czystą etykietą (z angielskiego clean label). Dlaczego? Ponieważ jeden i drugi termin w temacie żywności skupia się na zasadzie natura + zero chemii.

Można powiedzieć, że „czysta etykieta” stanowi uszczegółowienie, uściślenie i ukierunkowanie nazwy produkty prosty skład do gastronomii, ponieważ spotykana jest także w kosmetyce.
Wracając do produktów spożywczych - prosty skład będzie oznaczał zatem taki skład, do którego rozszyfrowania jak mówią złośliwcy nie potrzebna jest znajomość łaciny, ani co najmniej magisterium z chemii.

W praktyce to:

  • zero chemii (w tym: wzmacniaczy i polepszaczy smaku, konserwantów i stabilizatorów), poza dopuszczonymi koniecznymi w procesie wytwarzania dla danego produktu: witaminą C, octem, pektynami oraz kwasem cytrynowym.
  • wyłącznie naturalne składniki.

Trzeba tu od razu zaznaczyć, że aby można było mówić o „clean label” lub/i „produkt prosty skład” oba te aspekty powinny występować łącznie.

Jak je rozpoznać na sklepowej półce?

  • Po pierwsze - szukając oznaczeń graficznych sugerujących bezpośrednio tę cechę, a więc napisów „prosty skład”, czysty skład „clean label” lub błękitnej kropli na opakowaniu,
  • Gdy takich oznaczeń nie ma - należy samemu przeanalizować skład produktu zwracając uwagę na to, by był on jak najkrótszy (maksimum kilku składnikowy), bez konserwantów, sztucznych barwników, polepszaczy i wzmacniaczy smaku (z wyłączeniem kwasu askorbinowego, octu i E 330 lub E440, kiedy są niezbędne do produkcji).

W razie wątpliwości warto zawsze zapytać sprzedawcę lub posłużyć się aplikacjami dostępnymi w sieci do identyfikacji i upewnienia się, czy wybrany asortyment może być określany mianem „prosty skład”.

Prosty skład to nie zawsze łatwy dostęp

Chociaż producenci żywności dziś już są znacznie bardziej świadomi i spora część z nich analizując potrzeby rynku, dostrzega szansę na rozwój właśnie w produktach o prostym składzie, to jak informują nas Klienci, w praktyce łatwo nie jest.

Zdając sobie z tego sprawę - powstał pomysł piekarni bezglutenowej Zdrowa Micha z dostępem do naszych produktów także online, która z sukcesem funkcjonuje na lokalnym rynku.

Dzięki zaufaniu naszych Klientów dziś możemy sobie pozwolić na ciągłe poszerzanie łatwo dostępnego asortymentu o nowe smaki pieczywa, ciast, ciasteczek i pierogów bez glutenu. Zapewniamy, że obok dbałości o środowisko w postaci stosowania opakowań kompostowalnych oraz serca wkładanego w każdy przygotowany na indywidualne zamówienie produkt, prosty skład to nieustannie nasz priorytet.

pixel