Produkty naturalny skład w diecie bezglutenowej

2021-06-25
Produkty naturalny skład w diecie bezglutenowej

Osoby na diecie bezglutenowej coraz częściej chcą żyć zdrowo i dbają o to, by spożywane produkty miały naturalny skład podobnie, jak pozostała część społeczeństwa. Czasem jest tak, że zaburzenia czy choroby współistniejące wręcz wymuszają na nich taką dbałość. Jak to wygląda w praktyce, o tym poniżej.

Naturalny skład, naturalny smak

Jeśli się uważniej pochylić nad produktami z diety specjalistycznej, przykładowo dla osób, które nie mogą jeść glutenu, a więc białka zawartego w zbożach takich jak:

  • pszenica,
  • żyto,
  • jęczmień,
  • owies,
  • a także w ich krzyżówkach.

Naturalny skład to taki, który obok naturalnego produktu nie zawiera polepszaczy, wzmacniaczy smaku, konserwantów koniecznych do produkcji wyrobu.

Dopuszczalne są tu między innymi: kwas askorbinowy, pektyny czy ocet dla konkretnych produktów. Przykład: ocet niezbędny do zrobienia korniszonów i tu będzie dopuszczalny, ale przy kiszonej kapuście już nie.

Dieta bezglutenowa – naturalny smak z konieczności

Bardzo często u osób cierpiących na choroby związane z glutenem występuje też problem innych chorób układu trawiennego lub/i wydalniczego.

Do najpopularniejszych, występujących niezależnie od wieku, należą wszelkiego typu:

  • nietolerancje pokarmowe,
  • alergie pokarmowe,
  • cukrzyca.

Gdzie znaleźć coś smacznego, kiedy z tych względów zdrowotnych smak naszych potraw musi być bez polepszaczy? Odpowiedź jest prosta.

Są takie manufaktury z sercem, dla których naturalny skład produktów: jednocześnie niezawierających glutenu, wegańskich czy wegetariańskich, naprawdę stanowi priorytet.

Doskonałym przykładem może być nasza certyfikowana piekarnia Zdrowa Micha, w której stawiamy sobie poprzeczkę znacznie wyżej, bo zdrowe jedzenie, które mamy w szerokiej ofercie, umieszczamy w opakowana kompostowalne – przyjazne naturze.

To między innymi u nas warto szukać bezpiecznych produktów w pełni gluten free, kiedy jadłospis z konieczności musi mieć naturalny smak, lub gdy dietetyczne bezpieczeństwo musimy postawić ponad inne walory i przyzwyczajenia.

Jak rozpoznać ten prawdziwie naturalny skład?

Warto dodać, że nawet jeśli kupujemy jedzenie o naturalnym składzie w niewyspecjalizowanym sklepie, to produkty mające właśnie ten naturalny skład stosunkowo łatwo dziś rozpoznać. Są one identyfikowalne poprzez oznaczenie: „clean label” to znaczy: „czysta etykieta” lub wprost napis: „naturalny skład”. Ten ostatni zawsze warto skonfrontować ze składem produktu na opakowaniu, by mieć pewność, że nie jest to jedynie chwyt marketingowy czy slogan reklamowy.

Oczywiście może być tak, że naturalny skład produktu jest naturalny jedynie w jakiejś części a nie w jego całości. Gdy przykładowo sok będzie świeżo wyciskany, ale z dodatkiem sztucznych barwników - już w 100% naturalny nie jest.

Hasło: naturalny skład będzie zatem zgodne z prawdą, ale tylko połowicznie, w jakiejś części. Na to też trzeba uważać. Zawsze w przypadku wątpliwości można o szczegóły dopytać sprzedawcę.
O tym, co cechuje pełną „czystą etykietę”, w innym artykule.

Polecane

pixel