Pokarmy bezglutenowe na imprezach okolicznościowych

2020-12-08
Pokarmy bezglutenowe na imprezach okolicznościowych

W Polsce żadna impreza okolicznościowa nie obejdzie się bez dobrego mniej lub bardziej zdrowego choć smakowitego posiłku. Czy będzie to przyjęcie weselne, pierwszokomunijne, chrzciny czy nawet urodziny, jedzenie to podstawa. A co gdyby tak w jadłospisie znalazły się potrawy bezglutenowe? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w poniższym artykule.

Jadłospis bezglutenowy na imprezie – warto poeksperymentować

Dziś już dania bez laktozy, jaj lub wegańskie serwowane podczas świątecznego obiadu czy kolacji, a nawet na najbardziej wykwintnym przyjęciu nikogo nie dziwią. Są nawet wyrazem dobrego smaku i szacunku wobec tych, którzy z różnych przyczyn nie jedzą mięsa, jajek czy nabiału. Więc dlaczego nie zrobić przyjęcia bezglutenowego?

Eksperymentów w kuchni naprawdę nie trzeba się bać. Mąka bezglutenowa to taka sama mąka jak ta, do której ogromna większość społeczeństwa przyzwyczajona jest na co dzień. Tyle tylko, że powstaje z przemiału innych zbóż – gryki, ryżu, kukurydzy. Wystarczy po nie sięgnąć i do dzieła.

Nawet jeśli nie za bardzo wiemy jak lub nie mamy czasu się za to zabrać, z pomocą mogą przyjść nam bary proponujące dania bezglutenowe na wynos lub sklepy online, w których kupimy świeże potrawy bez glutenu (często jednocześnie bez laktozy, jaj czy mięsa) na indywidualne zamówienie z darmowym lub tanim dowozem.

Rozpatrując różne sytuacje życiowe, podanie dań odpowiednich dla celiaków wydaje się wręcz koniecznością, gdy wśród biesiadujących znajdą się osoby mające problem z tolerancją glutenu. Organizując przyjęcie czy choćby świąteczny rodzinny obiad na wszelki wypadek dopytajmy przyszłych biesiadników lub ich bliskich, czy mogą jeść produkty glutenowe.
Może być też tak, że sami główni bohaterowie uroczystości chorują np. na celiakię. Wtedy nie należy dopytywać o powód pojawienia się na stole wyłącznie dań, które oni mogą jeść lub dlaczego podano takie a nie inne potrawy.

Żywność bezglutenowa i dobra zabawa

Nawet w przypadku układania menu na większe imprezy okolicznościowe w lokalu lub w domu dla osób zdrowych, warto zaszaleć i wpleść kilka dań w pełni bez glutenu. A potem… zorganizować mały konkurs na przykład z gatunku: Czy wiesz, co właśnie zjadłaś/ zjadłeś? Z jakiego regionu ta potrawa pochodzi? Czym się różni od…?

Jego wyniki na pewno zaskoczą gości, ponieważ dobrze przygotowana żywność bezglutenowa smakiem ani zapachem nie odbiega od tej zawierającej mąkę pszenną, jęczmienną bądź żytnią.

Innym pomysłem już na mniejszą imprezę może okazać się „Przyjęcie pierogowe”. Biorąc pod uwagę fakt, że na rynku dostępna jest dziś pełna gama pierogów bez glutenu w wersji mięsnej lub wegańskiej/wegetariańskiej, zabawa może być przednia i naprawdę smaczna. Dla utrudnienia można zaproponować te dania w wersji tradycyjnej – z glutenem lub bez.
Do wyboru mamy na przykład: wegańskie pierogi z malinami eko kontra pszenne pierogi z malinami, bezglutenowe pierogi podlaskie z boczkiem kontra takie glutenowe lub bezglutenowe pierogi z wołowiną kontra te z mąki z glutenem.

Jeśli dorzucimy do tego odpowiednie kostiumy i wystrój wnętrza, możemy się spodziewać prawdziwego efektu wow!

W jednej i drugiej propozycji zabawy z menu skutek integrujący biesiadników mamy zapewniony, a przy tym taki bezglutenowy jadłospis na pewno stanie się powodem do:

  • Obalenia mitów odnośnie doznań smakowych wynikających z wykluczenia z diety glutenu,
  • „Odczarowania” diety osób chorujących na celiakię,
  • A także co równie ważne, przyczyni się do ich większej samoakceptacji, jeśli cierpią na tę chorobę.

Może chociaż ciasteczka bezglutenowe?

Jeśli ktoś nie ma jeszcze wystarczająco dużo kulinarnej odwagi, niekoniecznie trzeba od razu decydować się na pełny jadłospis bezglutenowy, który w menu będzie miał sygnaturkę gluten free.

Można zaproponować wtedy gościom przykładowo, tak na rozgrzewkę:

Albo tradycyjne polskie schabowe tyle, że w panierce bez glutenu. Na pewno ucieszą niejedno podniebienie!

Polecane

pixel