Dla kogo dieta bezglutenowa?

2020-12-15
Dla kogo dieta bezglutenowa?

Żywność bezglutenowa, gluten free, przekreślony kłos… Dziś półki sklepowe coraz częściej uginają się pod ciężarem tak oznaczonych produktów. Czasem wybieramy je nawet nieświadomie. Ale tak naprawdę dla kogo jest dieta bezglutenowa? Odpowiedzią na to pytanie będzie poniższy artykuł.

Jadłospis bezglutenowy w 100%

Dla cierpiących na nietolerancję glutenu w różnej postaci i o różnym nasileniu, taka dieta powinna być traktowana jak terapia, bo w rzeczywistości terapią jest. Trzeba zaznaczyć, że tylko ograniczenie lub całkowite wyeliminowanie z diety białka obecnego w pszenicy, życie lub jęczmieniu hamuje u takich osób objawy chorobowe.

Jakie to mogą być symptomy? Najogólniej wyróżnia się następujące grupy:

  • Objawy jelitowe: biegunka, ból brzucha, wzdęcia, zaparcia,
  • Objawy kostno-stawowe: zapalenie stawów, bóle mięśni/ kostne, osteoporoza,
  • Objawy skórne: wypryski, pokrzywka, zapalenia skóry,
  • Objawy neurologiczno-psychiatryczne: ataksja, epilepsja, neuropatia, depresja, a nawet schizofrenia, autyzm i otępienie,
  • Objawy ginekologiczne: zaburzenia miesiączkowania, niepłodność, poronienia czy hipotrofia wewnątrzmaciczna,
  • Objawy endokrynologiczne: cukrzyca typu I, zapalenie tarczycy Hashimoto, choroba Addisona czy choroba Gravesa-Basedova,
  • Objawy hematologiczne: niedokrwistość, napadowy skurcz tętnic u rąk i stóp.

Jak widać, z glutenem nie ma żartów. Stąd od razu nawet przy najmniejszych podejrzeniach występowania celiakii w różnych odsłonach, alergii na gluten czy nietolerancji na niego warto zmienić nawyki żywieniowe wymieniając tradycyjny jadłospis na bezglutenowy. Dzięki temu można zwłaszcza w przypadku dzieci i niemowląt na tyle zahamować proces postępowania choroby, by nawet liczyć na to, że z czasem nasze dzieci/ dziecko z niej wyrośnie.

Trzeba tu od razu zaznaczyć, że choroby gluteno zależne mogą wystąpić niezależnie od wieku czy płci i ich intensywność oraz przebieg mogą być bardzo różne.

Pieczywo bez glutenu na dobry początek

Badania potwierdzają, że nawet wśród zdrowej części populacji (bez chorób gluteno zależnych) ograniczenie tego składnika może wpływać pozytywnie na ogólne samopoczucie.
Zmniejsza ono częstotliwość występowania dyskomfortu trawiennego w postaci wzdęć i uczucia pełności, a także wpływa na poprawę kondycji i pracy jelita cienkiego, ponieważ go dodatkowo nie przeciąża.

Dodatkowo, co ważne, może przyczynić się do sprawniejszego usunięcia toksyn z organizmu i wspomóc proces odchudzania.

Jeśli nie chcemy/ nie musimy być na diecie 100% gluten free, warto pokusić się o wyrzucenie z tradycyjnego menu chociaż części produktów typowo mącznych, jak chleb bułeczki, ciasta, ciasteczka czy pierogi na bazie pszenicy, żyta, bądź jęczmienia.

Można też wprowadzić do tygodniowego jadłospisu „dzień bezglutenowy”, który na pewno spodoba się wszystkim domownikom, a przy okazji pomoże jeszcze bardziej zadbać o zdrowie.

Jeśli trudno nam będzie szło przestawianie się na jedzenie bez glutenu, warto zrobić sobie smaczny prezent na zachętę. Motywującą nagrodą w tym dniu może być przykładowo:

  • Zdrowy bezglutenowy kisiel z owocami,
  • 2-3 kostki czekolady bezglutenowej,
  • czy dodatkowa porcja bezglutenowego ciasta marchewkowego.

Żywności bezglutenowej nigdy dość

Podsumowując, dla bezglutenowców żywność bez glutenu to jak na razie jedyny skuteczny lek, który trzeba aplikować staranie i nieprzerwanie przez lata. Zdrowi, bez zaburzeń związanych z tolerancją glutenu śmiało mogą z takiej diety bezglutenowej korzystać, jeśli nie w kontekście dbałości o własne zdrowie, to z solidarności z osobami chorymi.

To szczególnie ważne w przypadku dzieci, które nie będą czuły się gorsze i wykluczone, gdy przy rodzinnym śniadaniu wszyscy domownicy z uśmiechem zjedzą przykładowo kanapki z pieczywem bezglutenowym czy wybiorą na deser bezglutenowy keks.

Całe szczęście, dzięki choćby takim podmiotom jak na przykład działająca z sercem rodzinna Zdrowa Micha, wszyscy mają go w zasięgu ręki na co dzień bo coraz więcej ludzi przekonuje się, że dla zdrowia żywności bezglutenowej nigdy dość.

Polecane

pixel