Dieta fodmap z pomocą celiakom

2021-03-19
Dieta fodmap z pomocą celiakom

Stosunkowo niedawno odkryto, że zwłaszcza lżejsze postacie celiakii można skutecznie leczyć łącznie z innymi zaburzeniami układu pokarmowego dietą zwaną fodmap. Poniżej najważniejsze informacje jak i kiedy warto z tej diety skorzystać oraz czym ona jest.

Czym jest więc dieta fodmap?

Istotą tego rodzaju specjalistycznej diety leczniczej jest unikanie lub ograniczanie pewnych produktów zawierających związki chemiczne, wymienione w angielskim akronimie FODMAP, a mianowicie oligosacharydy, disacharydy, a także monosacharydy i poliole.

To one są winne szybkiej fermentacji krótkołańcuchowych cukrów w ciśnieniu osmotycznym. W efekcie mogą powodować biegunki, wzdęcia, ból, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej i inne dolegliwości.

Aby mieć jasność z czym mamy do czynienia w praktyce – na talerzu, należy podkreślić, że te sacharydy i poliole znajdziemy przede wszystkim w:

 • owocach, miodzie i słodyczach zawierających syrop glukozowo-fruktozowy – fruktoza,
 • produktach mlecznych – laktoza,
 • pszenicy, jęczmieniu, życie, cebuli, czosnku – fruktany,
 • roślinach strączkowych – galaktany,
 • słodzikach – mannitol, sorbitol, ksylitol – poliole.

O diecie fodmap w kontekście celiakii

Celiakia to choroba, która niestety często współistnieje z innymi zaburzeniami. Najogólniej rzecz ujmując wynika ona z nietolerancji glutenu przez układ pokarmowy człowieka. Może ona być jednak potęgowana a nawet zacierana w diagnostyce przez objawy towarzyszące właśnie fermentacji cukrów i polioli.

Dieta fudmap może okazać się pomocna:

 • po pierwsze w precyzyjnej diagnostyce chorób gluteno zależnych;
 • po drugie w zmniejszeniu objawów celiakii, ponieważ wzmocnimy układ trawienny i wchłaniania, dzięki eliminacji z diety osłabiających je produktów;
 • po trzecie - eliminacja bezpośrednia z jadłospisu zbóż zawierających gluten zwłaszcza o wysokim fodmap – pszenicy, jęczmienia, żyta złagodzi jednocześnie celiakię. Mniej fodmap zawierają: owies oraz zboża bezglutenowe: kukurydza, ryż.

Oczywiście tak, jak przy każdej nietolerancji pokarmowej nie powinno się a wręcz nie wolno generalizować. Może zdarzyć się tak, że celiak wcale nie będzie odczuwał negatywnych objawów ze strony przewodu pokarmowego po zjedzeniu cukrów w produktach bez glutenu. Może też być tak, że objawy te wywoła tylko jeden cukier lub cukier/cukry w połączeniu przykładowo z glutenem.

Wszystko zależy od indywidualnych reakcji organizmu. Dlatego też dieta fodmap składa się z zasadniczych 3 etapów:

 • I wyeliminowanie/zastąpienie produktów z wysoką zawartością fodmap - czas trwania od 2 do 6 tygodni,
 • II stopniowe włączanie produktów bogatych w cukry najlepiej jeden co 3 dni – czas trwania do 12 tygodni,
 • III dopasowywanie diety do indywidualnych potrzeb – wprowadzenie do jadłospisu tych produktów fodmap, które nie powodują negatywnych objawów z maksymalnym ograniczeniem tych, które nam szkodzą.

Zdrowa Micha spieszy z pomocą

Zdrowa Micha - piekarnia z sercem to miejsce, w którym zdajemy sobie sprawę z tego, jak ważna jest precyzyjna diagnoza oraz odpowiednio dopasowana dieta w leczeniu celiakii i innych chorób gluteno zależnych.

Oferowany przez nas asortyment wspomaga również zastosowanie opisanej wyżej diety fodmap. Dzięki prostemu składowi naszych ciast, pierogów, pasztetów, czy pieczywa, można łatwo sprawdzić, co nam szkodzi a co nie, jednocześnie wykluczając z diety gluten w 100%. Oczywiście nie rezygnując przy tym ze świeżości i naturalnego smaku prosto na stół.

 

pixel